Yeni bir Evren Modeli

paralelvren

Zeynep Ünalan

Karadeliklerin zıttı varsayılan, maddeyi yutmak yerine kusan akdelikler! Karadelik ve akdeliği birbirine bağlayan Einstein-Rosen köprüleri!

Geçen ay Physics Review B dergisinde çıkan, bu kavramların sıkça kullanıldığı bir makalede evrenimizin başka bir evrende bulunan bir karadeliğin içinde olduğundan bahsediliyor. Aslında bu fikir yeni değil. Aralarında B. Temple ve J. Smoller’ın da olduğu birçok bilim insanı, evrenin bir karadelik içindeki patlama sonucu oluştuğunu öngörmüştü. Poplawski’nin geçen ayki makalesi biraz farklı. Poplawski, her karadeliğin genel görelilikte bir Einstein-Rosen çözümü olduğunu söylüyor. Karadelik oluşurken, eşzamanlı olarak, Einstein-Rosen köprüsünün diğer ucunda bulunan akdelikten başka bir evrenin oluştuğu öngörülüyor. Poplawski, bu evren modeli ile kozmolojideki bazı problemlerin -örneğin karadeliklerdeki bilgi kaybının- ortadan kalktığını belirtiyor. Ancak model, iç içe geçmiş evrenlerden oluşan bir evren silsilesi sunduğu için maddenin başlangıcı sorusu yine yanıtsız kalıyor.

Bilim ve Teknik Mayıs 2010

  • #1 Yazan: Metin GÜZEL
    yaklaşık 2 yıl önce

    Seyfullah Bey
    Bence artık BİLGİ KİTABI nı okuyarak ve MEvlana Hanım olarak Dünyaya İndi den bahsetmenin ve maddenin ilk oluşum halinin SİSTEM NİZAM DÜZEN ve KAYNAK la ilgili bilgilerin anlatılma zamanı geldi.Selam ve Saygılarımla